2026 Genesis GV70 2.5T Sport Prestige
The 2026 Genesis GV70 2.5T Sport Prestige is a 300-hp electric with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $58,795 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $58,795 |
| MSRP with Destination | $60,245 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 16V DOHC Turbocharged I-4 Gasoline Direct Injection + Multi-Port Injection (GDI+MPI) ULEV 70 |
| Horsepower | 300 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm (Premium Fuel) rpm |
| Bore and Stroke | 88.5 mm x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection + Multi-Port Injection (GDI+MPI) Turbocharged |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 4.181 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded/Premium (power rated on Premium Fuel) |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Multi-Link |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2 in. (360 mm) Ventilated Disc, 4-Piston Caliper |
| Rear Brake Disc | 12.8 in. (325 mm) Solid Disc, 1-Piston Caliper (13.6 in. optional) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21 in. |
| Wheels Rear | 21 in. |
| Tires Front | 255/40R21 |
| Tires Rear | 255/40R21 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.6 in |
| Width | 75.2 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Cargo Volume | 56.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,325 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 37.2 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |