2026 Genesis GV80 2.5T Prestige AWD
The 2026 Genesis GV80 2.5T Prestige AWD is a 300-hp 2.5-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $73,500 MSRP and is rated at 21 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $73,500 |
| MSRP with Destination | $74,995 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 16-valve DOHC turbocharged inline-4 GDI+MPI |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 300 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm (premium fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium |
| Tank Capacity | 21.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-link with high-performance gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with high-performance gas shock absorbers |
| Turning Diameter | 39.3 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.9" (380mm) ventilated disc, 4-piston |
| Rear Brake Disc | ventilated disc, 1-piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22 x 9.5J aluminum |
| Wheels Rear | 22 x 9.5J aluminum |
| Tires Front | 265/40R22 |
| Tires Rear | 265/40R22 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 194.5 in |
| Width | 77.8 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 116.3 in |
| Front Track | 65.9 in |
| Rear Track | 66.5 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 11.6 ft³ |
| Curb Weight | 5,006 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.6 in |
| Shoulder Room Rear | 58.3 in |