2026 Genesis GV80 Coupe 3.5T e-S/C
The 2026 Genesis GV80 Coupe 3.5T e-S/C is a 409-hp 3.5-liter twin-turbocharged V6 coupe with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $87,650 MSRP and is rated at 19 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $87,650 |
| MSRP with Destination | $89,145 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 24-valve DOHC twin-turbo V6 GDI+MPI with 48V e-Supercharger |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 409 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 405 lb-ft @ 1300-4500 rpm (premium fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve with Dual CVVT |
| Bore and Stroke | 92 x 87 |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium |
| Tank Capacity | 21.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Multi-link with high-performance gas shock absorbers |
| Rear Suspension | Multi-link with high-performance gas shock absorbers |
| Turning Diameter | 39.3 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Black |
| Front Brake Disc | 14.9" (380mm) ventilated disc, 4-piston |
| Rear Brake Disc | 14.2" (360mm) ventilated disc, 1-piston |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22 x 9.5J Dark Gray Matte Machined aluminum |
| Wheels Rear | 22 x 9.5J Dark Gray Matte Machined aluminum |
| Tires Front | 265/40R22 |
| Tires Rear | 265/40R22 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.5 in |
| Width | 77.8 in |
| Height | 67.3 in |
| Wheelbase | 116.3 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 29.3 ft³ |
| Curb Weight | 5,160 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 37.6 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 38.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.6 in |
| Shoulder Room Rear | 57.8 in |
| Hip Room Front | 56.7 in |
| Hip Room Rear | 56.2 in |