2004 Mazda Mazda3 i 4-Door 4AT
The 2004 Mazda Mazda3 i 4-Door 4AT is a 148-hp 2.0-liter inline-4 sedan with a 4-speed at and front-wheel drive. It starts at $14,580 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $14,580 ($25,085 *) |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-Valve I4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 148 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 135 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 87.4 x 83.1 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-Speed AT |
| 1st Gear | 2.82 (47 mph **) |
| 2nd Gear | 1.5 (88 mph **) |
| 3rd Gear | 1 (131 mph **) |
| 4th Gear | 0.73 (180 mph **) |
| Reverse | 2.65 |
| Final Drive | 3.68 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut w/ Coil Springs |
| Rear Suspension | Independent E-Type Multi-Link w/ Coil Springs |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 34.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 10.9" Ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.4" Solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.0J |
| Wheels Rear | 15 x 6.0J |
| Tires Front | P195/65R15 |
| Tires Rear | P195/65R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 178.3 in |
| Width | 69.1 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in |
| Cargo Volume | 11.4 ft³ |
| Curb Weight | 2,738 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 41.9 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 54.9 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline