2004 Mazda Mazda6 i Sedan 5MT
The 2004 Mazda Mazda6 i Sedan 5MT is a 160-hp sedan with a 5-speed manual; single dry-plate clutch and front-wheel drive. It starts at $18,995 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $18,995 ($32,681 *) |
| MSRP with Destination | $19,515 ($33,575 *) |
| Destination Charge | $520 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve 4-cylinder with Variable Valve Timing (VVT) on intake; continuously variable between min and max set points |
| Horsepower | 160 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 155 lb-ft @ 4000 rpm (SAE net) rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 16 valves (4 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 87.4 × 94.0 mm (3.44 × 3.70 in) |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual; single dry-plate clutch with diaphragm spring |
| 1st Gear | 3.31 |
| 2nd Gear | 1.84 |
| 3rd Gear | 1.23 |
| 4th Gear | 0.91 |
| 5th Gear | 0.73 |
| Reverse | 3.17 |
| Final Drive | 4.11 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent high-mount double-wishbone; coil springs; gas-filled cylindrical double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link; coil springs; gas-filled cylindrical double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.1" (282mm) ventilated disc; power-assisted; ABS/EBD/TCS optional (AB4 pkg on AT; 1SP pkg on all) |
| Rear Brake Disc | 11.0" (279mm) solid disc; power-assisted |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5J steel (base); 16 x 7.0 or 17 x 7.0 alloy optional |
| Wheels Rear | 16 x 6.5J steel (base); 16 x 7.0 or 17 x 7.0 alloy optional |
| Tires Front | P205/60HR-16 all-season (base); P215/50VR-17 w/ 17" alloy option |
| Tires Rear | P205/60HR-16 all-season (base); P215/50VR-17 w/ 17" alloy option |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.6 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 15.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,045 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars