2004 Mazda Mazda6 s 5-Door 5AT
The 2004 Mazda Mazda6 s 5-Door 5AT is a 220-hp sedan with a 5-speed electronically controlled sport at and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L DOHC 24-valve V-6 (Type-AJV) with Variable Valve Timing (VVT) on intake; continuously variable between min and max set points; aluminum block and head; hydraulic valve lifters |
| Horsepower | 220 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 192 lb-ft @ 5000 rpm (SAE net) rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 24 valves (4 per cylinder); hydraulic lifters |
| Bore and Stroke | 88.9 × 79.5 mm (3.50 × 3.13 in) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection (MPFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed electronically controlled Sport AT with overdrive (dual-mode); torque converter with electronic lock-up |
| 1st Gear | 3.801 |
| 2nd Gear | 2.131 |
| 3rd Gear | 1.364 |
| 4th Gear | 0.935 |
| 5th Gear | 0.685 |
| Reverse | 2.97 |
| Final Drive | 3.712 |
| Fuel Economy | |
| Recommended Fuel | Regular unleaded; 87 octane minimum |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent high-mount double-wishbone; coil springs; gas-filled cylindrical double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link; coil springs; gas-filled cylindrical double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.1" (282mm) ventilated disc; power-assisted; ABS/EBD/TCS standard |
| Rear Brake Disc | 11.0" (279mm) solid disc; power-assisted |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 five-spoke alloy (standard) |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 five-spoke alloy (standard) |
| Tires Front | P215/50VR-17 all-season (standard) |
| Tires Rear | P215/50VR-17 all-season (standard) |
| Dimensions & Weight | |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |