2004 Mazda Mazda6 s Wagon 5AT
The 2004 Mazda Mazda6 s Wagon 5AT is a 220-hp wagon with a 5-speed electronically controlled sport at and front-wheel drive. It starts at $23,425 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $23,425 ($40,302 *) |
| MSRP with Destination | $23,945 ($41,197 *) |
| Destination Charge | $520 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L DOHC 24-valve V-6 (Type-AJV) with Variable Valve Timing (VVT) on intake; continuously variable between min and max set points; aluminum block and head; hydraulic valve lifters |
| Horsepower | 220 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 192 lb-ft @ 5000 rpm (SAE net) rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 24 valves (4 per cylinder); hydraulic lifters |
| Bore and Stroke | 88.9 × 79.5 mm (3.50 × 3.13 in) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection (MPFI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed electronically controlled Sport AT with overdrive (dual-mode); torque converter with electronic lock-up |
| 1st Gear | 3.801 (35 mph **) |
| 2nd Gear | 2.131 (62 mph **) |
| 3rd Gear | 1.364 (97 mph **) |
| 4th Gear | 0.935 (142 mph **) |
| 5th Gear | 0.685 (194 mph **) |
| Reverse | 2.97 |
| Final Drive | 3.712 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded; 87 octane minimum |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent high-mount double-wishbone; coil springs; gas-filled cylindrical double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link; coil springs; gas-filled cylindrical double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.1" (282mm) ventilated disc; power-assisted; ABS/EBD/TCS standard |
| Rear Brake Disc | 11.0" (279mm) solid disc; power-assisted |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0JJ x 17 alloy (standard) |
| Wheels Rear | 7.0JJ x 17 alloy (standard) |
| Tires Front | P215/50 R17 93V all-season; 32 psi |
| Tires Rear | P215/50 R17 93V all-season; 32 psi |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 57.3 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 33.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,472 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline