2005 Mazda B-Series B2300 RC 2WD 5MT
The 2005 Mazda B-Series B2300 RC 2WD 5MT is a 143-hp with a 5-speed manual and rear-wheel drive. It starts at $15,315 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $15,315 ($25,486 *) |
| MSRP with Destination | $15,935 ($26,518 *) |
| Destination Charge | $620 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve 4-cylinder (Duratec 23 / L4) |
| Horsepower | 143 hp @ 5,250 rpm |
| Torque | 154 lb-ft @ 3750 rpm (SAE net) rpm |
| Valvetrain | DOHC; 16 valves (4 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 87.6 × 94.0 mm (3.45 × 3.70 in) |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD (2WD) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.72 |
| 2nd Gear | 2.2 |
| 3rd Gear | 1.5 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.79 |
| Final Drive | 3.73 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded, regular 87 octane |
| Tank Capacity | 16.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double-wishbone with coil springs; heavy-duty gas-filled shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Solid axle with leaf springs; heavy-duty gas-filled shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.9" (302mm) ventilated disc; power-assisted; 4-wheel ABS |
| Rear Brake Disc | Drum; power-assisted; 4-wheel ABS |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" styled steel |
| Wheels Rear | 15" styled steel |
| Tires Front | 225/70R-15 all-season |
| Tires Rear | 225/70R-15 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.5 in |
| Width | 69.4 in |
| Height | 64.9 in |
| Wheelbase | 111.6 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Curb Weight | 3,120 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Shoulder Room Front | 54.5 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars