2005 Mazda B-Series B3000 CP4 2WD 5AT
The 2005 Mazda B-Series B3000 CP4 2WD 5AT is a 148-hp V6 with a 5-speed electronically controlled automatic and rear-wheel drive. It starts at $19,860 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,860 ($33,049 *) |
| MSRP with Destination | $20,480 ($34,081 *) |
| Destination Charge | $620 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L OHV 12-valve V-6 (Vulcan V6) |
| Horsepower | 148 hp @ 4,900 rpm |
| Torque | 180 lb-ft @ 3950 rpm (SAE net) rpm |
| Valvetrain | OHV (pushrod); 12 valves (2 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 88.9 × 79.8 mm (3.50 × 3.14 in) |
| Compression Ratio | 9.14:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD (2WD) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed electronically controlled automatic (5R55E) |
| 1st Gear | 2.47 |
| 2nd Gear | 1.86 |
| 3rd Gear | 1.47 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.75 |
| Final Drive | 3.73 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded, regular 87 octane |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double-wishbone with coil springs; heavy-duty gas-filled shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Solid axle with leaf springs; heavy-duty gas-filled shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.9" (302mm) ventilated disc; power-assisted; 4-wheel ABS |
| Rear Brake Disc | Drum; power-assisted; 4-wheel ABS |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" styled steel |
| Wheels Rear | 15" styled steel |
| Tires Front | 225/70R-15 all-season |
| Tires Rear | 225/70R-15 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 201.7 in |
| Width | 69.4 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Curb Weight | 3,360 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 35.6 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 40.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.8 in |
| Shoulder Room Rear | 15.3 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars