2005 Mazda B-Series B3000 DS RC 2WD 5MT
The 2005 Mazda B-Series B3000 DS RC 2WD 5MT is a 148-hp V6 with a 5-speed manual and rear-wheel drive. It starts at $19,500 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,500 ($32,450 *) |
| MSRP with Destination | $20,120 ($33,482 *) |
| Destination Charge | $620 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L OHV 12-valve V-6 (Vulcan V6) |
| Horsepower | 148 hp @ 4,900 rpm |
| Torque | 180 lb-ft @ 3950 rpm (SAE net) rpm |
| Valvetrain | OHV (pushrod); 12 valves (2 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 88.9 × 79.8 mm (3.50 × 3.14 in) |
| Compression Ratio | 9.14:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD (2WD) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.72 |
| 2nd Gear | 2.2 |
| 3rd Gear | 1.5 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.79 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded, regular 87 octane |
| Tank Capacity | 16.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Raised independent double-wishbone with torsion bars; heavy-duty gas-filled shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Solid axle with raised leaf springs; heavy-duty gas-filled shock absorbers; rear stabilizer bar |
| Rear Stabilizer Bar | Standard on B3000 Dual Sport Regular Cab only (minimizes body roll) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.9" (302mm) ventilated disc; power-assisted; 4-wheel ABS |
| Rear Brake Disc | Drum; power-assisted; 4-wheel ABS |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" aluminum alloy |
| Wheels Rear | 15" aluminum alloy |
| Tires Front | 235/75R-15 all-terrain |
| Tires Rear | 235/75R-15 all-terrain |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.7 in |
| Width | 69.4 in |
| Height | 67.6 in |
| Wheelbase | 111.6 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Curb Weight | 3,440 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Shoulder Room Front | 54.5 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars