2005 Mazda B-Series B4000 SE CP4 4x4 5AT
The 2005 Mazda B-Series B4000 SE CP4 4x4 5AT is a 207-hp V6 with a 5-speed electronically controlled automatic and four-wheel drive. It starts at $26,145 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $26,145 ($43,508 *) |
| MSRP with Destination | $26,765 ($44,540 *) |
| Destination Charge | $620 |
| Engine | |
| Engine Type | 4.0L SOHC 12-valve V-6 (Cologne V6 / 4.0L SOHC) |
| Horsepower | 207 hp @ 5,250 rpm |
| Torque | 238 lb-ft @ 3000 rpm (SAE net) rpm |
| Valvetrain | SOHC; 12 valves (2 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 100.3 × 85.1 mm (3.95 × 3.35 in) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | 4x4 with 2-speed transfer case; shift-on-the-fly (electric switch on AT, lever pull on MT); automatic-locking front hubs; 4H and 4L |
| Differential Type | Standard limited-slip rear differential; Class III trailer hitch |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed electronically controlled automatic (5R55E) |
| 1st Gear | 2.47 |
| 2nd Gear | 1.86 |
| 3rd Gear | 1.47 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.75 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded, regular 87 octane |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Raised independent double-wishbone with torsion bars; heavy-duty gas-filled shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Solid axle with raised leaf springs; heavy-duty gas-filled shock absorbers |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.9" (302mm) ventilated disc; power-assisted; 4-wheel ABS |
| Rear Brake Disc | Drum; power-assisted; 4-wheel ABS |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16" aluminum alloy |
| Wheels Rear | 16" aluminum alloy |
| Tires Front | 255/70R-16 all-terrain |
| Tires Rear | 255/70R-16 all-terrain |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 202.9 in |
| Width | 69.4 in |
| Height | 70.3 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Curb Weight | 3,840 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 35.6 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 40.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.8 in |
| Shoulder Room Rear | 15.3 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars