2005 Mazda Mazda3 i 4DR 4AT
The 2005 Mazda Mazda3 i 4DR 4AT is a 148-hp 2.0-liter sedan with a 4-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $14,580 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $14,580 ($24,263 *) |
| MSRP with Destination | $15,125 ($25,170 *) |
| Destination Charge | $545 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-valve I-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 148 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 135 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder |
| Bore and Stroke | 87.5 x 83.1 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed automatic |
| 1st Gear | 2.816 |
| 2nd Gear | 1.499 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.726 |
| Reverse | 2.647 |
| Final Drive | 3.685 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link with coil springs |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 34.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated 10.9 in |
| Rear Brake Disc | Solid 10.4 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.0J |
| Wheels Rear | 15 x 6.0J |
| Tires Front | 195/65HR-15 |
| Tires Rear | 195/65HR-15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 178.3 in |
| Width | 69.1 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in |
| Cargo Volume | 11.4 ft³ |
| Curb Weight | 2,738 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 41.9 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 54.9 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars