2005 Mazda Mazda6 Sedan i Grand Touring 4AT
The 2005 Mazda Mazda6 Sedan i Grand Touring 4AT is a 160-hp 2.3-liter inline-4 sedan with a 4-speed ec sport at w/ overdrive and front-wheel drive. It starts at $24,195 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $24,195 ($40,263 *) |
| MSRP with Destination | $24,740 ($41,170 *) |
| Destination Charge | $545 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve I4 with VVT (Type L3V) |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 160 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 155 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, mechanical lifters |
| Bore and Stroke | 87.4 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed EC Sport AT w/ overdrive |
| 1st Gear | 2.816 (40 mph **) |
| 2nd Gear | 1.553 (72 mph **) |
| 3rd Gear | 1 (112 mph **) |
| 4th Gear | 0.695 (160 mph **) |
| Reverse | 2.279 |
| Final Drive | 4.416 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane min) |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, high-mount double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent, E-type multi-link, coil springs, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 11.1 x 1.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.0 x 0.4 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0JJ x 17 (Alloy) |
| Wheels Rear | 7.0JJ x 17 (Alloy) |
| Tires Front | P215/50R17 93V all-season |
| Tires Rear | P215/50R17 93V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 15.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,153 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline