2005 Mazda Tribute i 2WD 5MT
The 2005 Mazda Tribute i 2WD 5MT is a 153-hp 2.3-liter inline-4 with a 5-speed manual and front-wheel drive. It starts at $19,630 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $19,630 ($32,666 *) |
| MSRP with Destination | $20,220 ($33,648 *) |
| Destination Charge | $590 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 153 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 152 lb-ft @ 4250 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, mechanical lifters |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Sequential electronic multi-port fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.5 |
| 2nd Gear | 1.944 |
| 3rd Gear | 1.258 |
| 4th Gear | 0.947 |
| 5th Gear | 0.809 |
| Reverse | 3.374 |
| Final Drive | 4.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded regular 87 octane |
| Tank Capacity | 16.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson struts with L-shape lower control arms, coil springs, shock absorbers, and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with two lateral links and trailing arms |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Single piston |
| Front Brake Disc | 10.9 in (278mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 9.0 in (229mm) drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16x7.0JJ alloy |
| Wheels Rear | 16x7.0JJ alloy |
| Tires Front | P235/70R16 104T all-season radial |
| Tires Rear | P235/70R16 104T all-season radial |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.4 in |
| Width | 72 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 103.1 in |
| Front Track | 61.3 in |
| Rear Track | 60.9 in |
| Ground Clearance | 8.4 in |
| Cargo Volume | 29.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,181 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 59% / 41% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.4 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.2 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars