2005 Mazda Tribute s 2WD 4AT
The 2005 Mazda Tribute s 2WD 4AT is a 200-hp 3.0-liter V6 with a 4-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $22,890 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,890 ($38,091 *) |
| MSRP with Destination | $23,480 ($39,073 *) |
| Destination Charge | $590 |
| Engine | |
| Engine Type | V6 |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 200 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 193 lb-ft @ 4850 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, hydraulic lifters |
| Bore and Stroke | 89.0 x 79.5 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Sequential electronic multi-port fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed automatic with overdrive |
| 1st Gear | 2.889 |
| 2nd Gear | 1.571 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.698 |
| Reverse | 2.31 |
| Final Drive | 3.77 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded regular 87 octane |
| Tank Capacity | 16.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson struts with L-shape lower control arms, coil springs, shock absorbers, and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with two lateral links and trailing arms |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Single piston |
| Front Brake Disc | 11.9 in (303mm) ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.9 in (302mm) solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16x7.0JJ alloy |
| Wheels Rear | 16x7.0JJ alloy |
| Tires Front | P235/70R16 104T all-season radial |
| Tires Rear | P235/70R16 104T all-season radial |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.4 in |
| Width | 72 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 103.1 in |
| Front Track | 61.3 in |
| Rear Track | 60.9 in |
| Ground Clearance | 8.4 in |
| Cargo Volume | 29.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,322 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.4 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 56.2 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars