2006 Mazda B-Series B2300 Regular Cab 5MT
The 2006 Mazda B-Series B2300 Regular Cab 5MT is a 143-hp 2.3-liter inline-4 pickup truck with a 5-speed manual and rear-wheel drive. It starts at $15,340 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $15,340 ($24,730 *) |
| MSRP with Destination | $15,960 ($25,729 *) |
| Destination Charge | $620 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve Inline-4 |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 143 hp @ 5,250 rpm |
| Torque | 154 lb-ft @ 3750 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve |
| Bore and Stroke | 87.4 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronic Multiport Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed Manual |
| 1st Gear | 3.72 |
| 2nd Gear | 2.2 |
| 3rd Gear | 1.5 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.79 |
| Final Drive | 3.73 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 16.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone, coil springs |
| Rear Suspension | Solid axle, leaf springs |
| Turning Diameter | 37.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 10.3 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 9.0 in drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.5 in steel |
| Wheels Rear | 15 x 6.5 in steel |
| Tires Front | 225/70R15 |
| Tires Rear | 225/70R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.5 in |
| Width | 69.4 in |
| Height | 64.9 in |
| Wheelbase | 111.6 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Curb Weight | 2,999 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Shoulder Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Front | 52.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars