2006 Mazda B-Series B4000 Cab Plus 4 5MT
The 2006 Mazda B-Series B4000 Cab Plus 4 5MT is a 207-hp 4.0-liter V6 with a 5-speed manual and four-wheel drive. It starts at $21,895 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $21,895 ($35,297 *) |
| MSRP with Destination | $22,515 ($36,297 *) |
| Destination Charge | $620 |
| Engine | |
| Engine Type | 4.0L SOHC 12-valve V6 |
| Displacement | 4 L |
| Horsepower | 207 hp @ 5,250 rpm |
| Torque | 238 lb-ft @ 3000 rpm |
| Valvetrain | SOHC, 12-valve |
| Bore and Stroke | 100.3 x 85.1 |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Injection Type | Electronic Multiport Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | 4x4 |
| Differential Type | Limited-Slip (rear) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed Manual |
| 1st Gear | 3.4 |
| 2nd Gear | 2.05 |
| 3rd Gear | 1.31 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.79 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double wishbone, torsion bar |
| Rear Suspension | Solid axle, leaf springs |
| Turning Diameter | 43 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 11.3 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.0 in drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 7.0 in steel |
| Wheels Rear | 15 x 7.0 in steel |
| Tires Front | 225/75R15 |
| Tires Rear | 225/75R15 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 202.9 in |
| Width | 70.3 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 35.6 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 40.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.8 in |
| Shoulder Room Rear | 15.3 in |
| Hip Room Front | 52.7 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars