2006 Mazda MAZDA5 Sport 5MT
The 2006 Mazda MAZDA5 Sport 5MT is a 157-hp 2.3-liter inline-4 with a 5-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC I4 16-valve with VVT |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 157 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 148 lb-ft @ 3500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, VVT |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.31 (33 mph **) |
| 2nd Gear | 1.84 (60 mph **) |
| 3rd Gear | 1.31 (84 mph **) |
| 4th Gear | 0.97 (114 mph **) |
| 5th Gear | 0.76 (145 mph **) |
| Reverse | 3.17 |
| Final Drive | 4.39 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut, coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link, coil springs and stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.9 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 6.5J alloy |
| Wheels Rear | 17 x 6.5J alloy |
| Tires Front | P205/50 R17 all-season |
| Tires Rear | P205/50 R17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.5 in |
| Width | 69.1 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 44.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,333 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55.6% / 44.4% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 40.7 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 52.9 in |
| Hip Room Rear | 58.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline