2006 Mazda Mazda6 5-Door i Sport
The 2006 Mazda Mazda6 5-Door i Sport is a 160-hp 2.3-liter sedan with a 5-speed manual and front-wheel drive. It starts at $22,210 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,210 ($35,805 *) |
| MSRP with Destination | $22,770 ($36,708 *) |
| Destination Charge | $560 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve 4-cylinder with VVT |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 160 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 155 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve, VVT |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.31 (34 mph **) |
| 2nd Gear | 1.84 (61 mph **) |
| 3rd Gear | 1.23 (91 mph **) |
| 4th Gear | 0.97 (116 mph **) |
| 5th Gear | 0.76 (148 mph **) |
| Reverse | 3.17 |
| Final Drive | 4.39 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, high-mount double-wishbone, coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent, E-type multi-link, coil springs and stabilizer bar |
| Turning Diameter | 38.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in ventilated discs |
| Rear Brake Disc | 11.0 in solid discs |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0 JJ aluminum |
| Wheels Rear | 17 x 7.0 JJ aluminum |
| Tires Front | P215/50R-17 all-season |
| Tires Rear | P215/50R-17 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 22 ft³ |
| Curb Weight | 3,172 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline