2006 Mazda Mazda6 Wagon s Grand Touring
The 2006 Mazda Mazda6 Wagon s Grand Touring is a 215-hp 3.0-liter V6 wagon with a 6-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $27,160 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,160 ($43,785 *) |
| MSRP with Destination | $27,720 ($44,687 *) |
| Destination Charge | $560 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L DOHC 24-valve V6 with VVT |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 215 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 199 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-valve, VVT |
| Bore and Stroke | 88.9 x 79.5 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic |
| 1st Gear | 4.15 (35 mph **) |
| 2nd Gear | 2.37 (60 mph **) |
| 3rd Gear | 1.56 (92 mph **) |
| 4th Gear | 1.15 (125 mph **) |
| 5th Gear | 0.86 (166 mph **) |
| 6th Gear | 0.69 (208 mph **) |
| Reverse | 3.39 |
| Final Drive | 3.46 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, high-mount double-wishbone, coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent, E-type multi-link, coil springs and stabilizer bar |
| Turning Diameter | 38.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in ventilated discs |
| Rear Brake Disc | 11.0 in solid discs |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.0 J alloy |
| Wheels Rear | 18 x 7.0 J alloy |
| Tires Front | P215/45R-18 all-season |
| Tires Rear | P215/45R-18 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 57.3 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 33.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,461 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline