2006 Mazda MAZDASPEED6 Grand Touring
The 2006 Mazda MAZDASPEED6 Grand Touring is a 274-hp 2.3-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed manual and all-wheel drive. It starts at $29,925 MSRP and is rated at 22 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,925 ($48,242 *) |
| MSRP with Destination | $30,485 ($49,145 *) |
| Destination Charge | $560 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 DISI Turbo (Direct Injection Spark Ignition) |
| Displacement | 2.3 L |
| Boost Pressure | 15.6 psi |
| Horsepower | 274 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 3000 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 87.4 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection (DISI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active Torque-Split AWD with torque-sensing LSD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.54 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.24 (58 mph **) |
| 3rd Gear | 1.54 (84 mph **) |
| 4th Gear | 1.17 (111 mph **) |
| 5th Gear | 1.09 (119 mph **) |
| 6th Gear | 0.85 (152 mph **) |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 3.94 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone, coil springs |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link, coil springs |
| Front Stabilizer Bar | 24 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 23 mm |
| Turning Diameter | 36.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6" (320 mm) ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.4" (315 mm) solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" x 7.0J |
| Wheels Rear | 18" x 7.0J |
| Tires Front | 215/45R18 |
| Tires Rear | 215/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.3 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.6 in |
| Ground Clearance | 4.9 in |
| Cargo Volume | 12.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,589 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline