2006 Mazda MPV LX
The 2006 Mazda MPV LX is a 200-hp 3.0-liter V6 with a 5-speed automatic and front-wheel drive. It starts at $22,950 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $22,950 ($36,998 *) |
| MSRP with Destination | $23,510 ($37,901 *) |
| Destination Charge | $560 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L DOHC 24-valve V6 |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 200 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 200 lb-ft @ 3000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24-valve |
| Bore and Stroke | 88.9 x 79.5 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port Electronic Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed Automatic (EC-A/T with overdrive) |
| 1st Gear | 3.8 (38 mph **) |
| 2nd Gear | 2.13 (68 mph **) |
| 3rd Gear | 1.36 (107 mph **) |
| 4th Gear | 0.94 (154 mph **) |
| 5th Gear | 0.69 (210 mph **) |
| Reverse | 2.97 |
| Final Drive | 3.49 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent struts, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Torsion beam with coil springs |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Ventilated Disc |
| Front Brake Disc | 10.8 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.3 in ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 6.5 JJ cast aluminum |
| Wheels Rear | 16 x 6.5 JJ cast aluminum |
| Tires Front | P215/60R16 |
| Tires Rear | P215/60R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 189.5 in |
| Width | 72.1 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 61 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 17.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,772 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 40.8 in |
| Legroom Rear | 37 in |
| Shoulder Room Front | 59.8 in |
| Shoulder Room Rear | 60.8 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 62.6 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline