2007 Mazda B-Series B2300 Regular Cab
The 2007 Mazda B-Series B2300 Regular Cab is a 143-hp 2.3-liter inline-4 pickup truck with a 5-speed manual; 5-speed electronic automatic and rear-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve inline 4-cylinder; dual overhead camshafts; aluminum block and head; 9.7:1 compression ratio; electronic multiport fuel injection |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 143 hp @ 5,250 rpm |
| Torque | 154 lb-ft @ 3750 rpm (SAE net) rpm |
| Valvetrain | DOHC; 16 valves (4 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 87.6 x 94.0 mm (source: 3.45 x 3.70 in.) |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronic multiport fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual (standard; floor-mounted shifter); 5-speed electronic automatic (optional; column-mounted shifter) |
| 1st Gear | 3.72 |
| 2nd Gear | 2.2 |
| 3rd Gear | 1.5 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.79 |
| Final Drive | 3.73 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Recommended Fuel | 87 octane regular unleaded |
| Tank Capacity | 16.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double-wishbone; coil spring; gas-filled shock absorbers; standard ride height |
| Rear Suspension | Solid rear axle; leaf springs; gas-filled shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Standard (size not stated) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted ventilated disc; ABS standard (all models) |
| Front Brake Disc | 10.3 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Drum: 9.0 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" x 6.5 styled steel |
| Wheels Rear | 15" x 6.5 styled steel |
| Tires Front | P225/70R15 all-season OWL (Continental) |
| Tires Rear | P225/70R15 all-season OWL (Continental) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 187.5 in |
| Width | 69.4 in |
| Height | 64.9 in |
| Wheelbase | 111.6 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Approach Angle | 21° |
| Departure Angle | 15° |
| Curb Weight | 2,999 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Legroom Front | 42.4 in |
| Shoulder Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Front | 52.7 in |