2007 Mazda B-Series B3000 Cab Plus 4 DS
The 2007 Mazda B-Series B3000 Cab Plus 4 DS is a 148-hp 3.0-liter V6 with a 5-speed manual; 5-speed electronic automatic and rear-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L OHV 12-valve V6 (Vulcan V6); single cam in-block; pushrod-actuated; iron block; aluminum cylinder heads; 9.14:1 compression ratio; electronic multiport fuel injection |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 148 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 180 lb-ft @ 3900 rpm (SAE net) rpm |
| Valvetrain | OHV; 12 valves (2 per cylinder); single cam in-block; pushrods |
| Bore and Stroke | 88.9 x 79.8 mm (source: 3.50 x 3.14 in.) |
| Compression Ratio | 9.14:1 |
| Injection Type | Electronic multiport fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive (RWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual (standard; floor-mounted shifter); 5-speed electronic automatic (optional; column-mounted shifter) |
| 1st Gear | 3.72 |
| 2nd Gear | 2.2 |
| 3rd Gear | 1.5 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.79 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Recommended Fuel | 87 octane regular unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent raised double-wishbone; torsion bar springs; gas-filled shock absorbers; raised ride height |
| Rear Suspension | Solid rear axle; raised leaf springs; gas-filled shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Standard (size not stated) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted ventilated disc; ABS standard (all models) |
| Front Brake Disc | 10.3 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Drum: 10.0 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15" x 7 aluminum alloy |
| Wheels Rear | 15" x 7 aluminum alloy |
| Tires Front | 235/75R15 all-terrain OWL (Continental) |
| Tires Rear | 235/75R15 all-terrain OWL (Continental) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 202.9 in |
| Width | 70.3 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 20° |
| Curb Weight | 3,421 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 35.6 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 40.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.8 in |
| Shoulder Room Rear | 15.3 in |
| Hip Room Front | 52.7 in |