2007 Mazda B-Series B4000 Cab Plus 4 SE
The 2007 Mazda B-Series B4000 Cab Plus 4 SE is a 207-hp 4.0-liter V6 with a 5-speed electronic automatic and four-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 4.0L SOHC 12-valve V6; single overhead cam; iron block; aluminum cylinder heads; 9.0:1 compression ratio; electronic multiport fuel injection |
| Displacement | 4 L |
| Horsepower | 207 hp @ 5,250 rpm |
| Torque | 238 lb-ft @ 3000 rpm (SAE net) rpm |
| Valvetrain | SOHC; 12 valves (2 per cylinder); single overhead cam |
| Bore and Stroke | 100.3 x 85.1 mm (source: 3.95 x 3.35 in.) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Injection Type | Electronic multiport fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Part-time 4x4; shift-on-the-fly engagement (up to 25 mph); dual-range transfer case (Low 2.48:1 / High 1.00:1); automatic-locking front hubs |
| Differential Type | Limited Slip Differential (LSD; rear; standard) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed electronic automatic (column-mounted shifter; only available transmission on this trim) |
| 1st Gear | 2.47 |
| 2nd Gear | 1.85 |
| 3rd Gear | 1.47 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.75 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 20 MPG |
| Recommended Fuel | 87 octane regular unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent raised double-wishbone; torsion bar springs; gas-filled shock absorbers; raised ride height |
| Rear Suspension | Solid rear axle; raised leaf springs; gas-filled shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Standard (size not stated) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Power-assisted ventilated disc; ABS standard (all models) |
| Front Brake Disc | 11.3 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Drum: 10.0 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16" x 7 aluminum alloy |
| Wheels Rear | 16" x 7 aluminum alloy |
| Tires Front | P255/70R16 all-terrain OWL (Goodyear) |
| Tires Rear | P255/70R16 all-terrain OWL (Goodyear) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 202.9 in |
| Width | 70.3 in |
| Height | 67.5 in |
| Wheelbase | 125.9 in |
| Front Track | 58.6 in |
| Rear Track | 57.3 in |
| Ground Clearance | 7.9 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 20° |
| Curb Weight | 3,662 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 35.6 in |
| Legroom Front | 42.2 in |
| Legroom Rear | 40.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.8 in |
| Shoulder Room Rear | 15.3 in |
| Hip Room Front | 52.7 in |