2007 Mazda CX-9 Grand Touring AWD
The 2007 Mazda CX-9 Grand Touring AWD is a 263-hp 3.5-liter V6 SUV with a 6-speed sport at and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 DOHC 24-valve |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 263 hp @ 6,250 rpm |
| Torque | 249 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4-valve, chain-driven, variable intake valve timing |
| Bore and Stroke | 92.5 x 86.7 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active Torque Split AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Sport AT |
| 1st Gear | 4.148 (40 mph **) |
| 2nd Gear | 2.37 (70 mph **) |
| 3rd Gear | 1.555 (106 mph **) |
| 4th Gear | 1.154 (143 mph **) |
| 5th Gear | 0.859 (193 mph **) |
| 6th Gear | 0.685 (242 mph **) |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.464 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular (87 Octane) |
| Tank Capacity | 20.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut, coil spring, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link, coil spring, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 2-piston |
| Front Brake Disc | Ventilated, 12.6 in dia., 1.1 in thick |
| Rear Brake Disc | Ventilated, 12.8 in dia., 0.71 in thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 7.5J |
| Wheels Rear | 20 x 7.5J |
| Tires Front | P245/50R20 |
| Tires Rear | P245/50R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 199.8 in |
| Width | 76.2 in |
| Height | 68 in |
| Wheelbase | 113.2 in |
| Front Track | 65.1 in |
| Rear Track | 64.7 in |
| Approach Angle | 17° |
| Departure Angle | 21.1° |
| Cargo Volume | 17.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,546 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 39 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 39.8 in |
| Shoulder Room Front | 59.4 in |
| Shoulder Room Rear | 58.7 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 56 in |
** Theoretical max speed per gear at redline