2007 Mazda Mazda3 i Touring 4AT
The 2007 Mazda Mazda3 i Touring 4AT is a 148-hp 2.0-liter inline-4 sedan with a 4-speed sport automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Naturally Aspirated I4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 148 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 135 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, VVT, mechanical lifters, chain-driven cams |
| Bore and Stroke | 87.5 x 83.1 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed Sport automatic |
| 1st Gear | 2.816 (46 mph **) |
| 2nd Gear | 1.497 (87 mph **) |
| 3rd Gear | 1 (131 mph **) |
| 4th Gear | 0.725 (180 mph **) |
| Reverse | 2.648 |
| Final Drive | 3.683 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | Independent multi-link (E-type), coil springs |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 10.9 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.4 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 16 (alloy) |
| Wheels Rear | 6.5J x 16 (alloy) |
| Tires Front | P205/55R16 H all-season |
| Tires Rear | P205/55R16 H all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177.4 in |
| Width | 69.1 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 4.8 in |
| Cargo Volume | 11.5 ft³ |
| Curb Weight | 2,811 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline