2007 Mazda Mazda3 SPEED3 Sport
The 2007 Mazda Mazda3 SPEED3 Sport is a 263-hp 2.3-liter turbocharged inline-4 sedan with a 6-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Turbocharged I4 (DISI) |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 263 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 3000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, mechanical lifters, chain-driven cams |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection (DISI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Limited-Slip Differential |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| 1st Gear | 3.538 |
| 2nd Gear | 2.238 |
| 3rd Gear | 1.535 |
| 4th Gear | 1.171 |
| 5th Gear | 1.085 |
| 6th Gear | 0.853 |
| Reverse | 3.831 |
| Final Drive | 3.941 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane required) |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MAZDASPEED sport-tuned independent MacPherson strut, coil springs |
| Rear Suspension | MAZDASPEED sport-tuned independent multi-link (E-type), coil springs |
| Front Stabilizer Bar | MAZDASPEED enlarged |
| Rear Stabilizer Bar | MAZDASPEED enlarged |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6 in ventilated disc (MAZDASPEED enlarged) |
| Rear Brake Disc | 11.0 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0J x 18 (alloy) |
| Wheels Rear | 7.0J x 18 (alloy) |
| Tires Front | P215/45R18 93Y summer radial |
| Tires Rear | P215/45R18 93Y summer radial |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.8 in |
| Width | 69.5 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.4 in |
| Rear Track | 60 in |
| Ground Clearance | 4.8 in |
| Cargo Volume | 16.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,153 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |