2007 Mazda Mazda5 Sport 4AT
The 2007 Mazda Mazda5 Sport 4AT is a 153-hp 2.3-liter with a 4-speed automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve 4-cylinder (MZR L3V) with VVT; aluminum block and head; electronically-controlled fuel injection; variable induction system |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 153 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 148 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 4 valves per cylinder; mechanical lifters; variable intake valve timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronically-controlled sequential multi-port fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed automatic with overdrive and manual-shift mode |
| 1st Gear | 2.816 (39 mph **) |
| 2nd Gear | 1.553 (71 mph **) |
| 3rd Gear | 1 (110 mph **) |
| 4th Gear | 0.695 (158 mph **) |
| Reverse | 2.279 |
| Final Drive | 4.416 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane minimum) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut; coil springs; telescopic double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link; coil springs; monotube shock absorbers; stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8" x 1.0" ventilated disc; power-assisted; ABS with EBD and Brake Assist |
| Rear Brake Disc | 11.9" x 0.4" solid disc; power-assisted |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 6.5J (alloy) |
| Wheels Rear | 17 x 6.5J (alloy) |
| Tires Front | P205/50R17 89V all-season (34 psi) |
| Tires Rear | P205/50R17 89V all-season (34 psi) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.5 in |
| Width | 69.1 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 44.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,389 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56.3% / 43.7% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 40.7 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 52.9 in |
| Hip Room Rear | 58.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline