2007 Mazda Mazda6 i Touring 5MT
The 2007 Mazda Mazda6 i Touring 5MT is a 156-hp 2.3-liter inline-4 sedan with a 5-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16-valve I4 with VVT (Type L3X) |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 156 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 154 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve, mechanical lifters |
| Bore and Stroke | 87.4 × 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed Manual |
| 1st Gear | 3.307 (34 mph **) |
| 2nd Gear | 1.842 (61 mph **) |
| 3rd Gear | 1.233 (91 mph **) |
| 4th Gear | 0.97 (116 mph **) |
| 5th Gear | 0.755 (149 mph **) |
| Reverse | 3.166 |
| Final Drive | 4.388 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 32 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, high-mount double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent, E-type multi-link, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 × 1.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.0 × 0.4 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in. alloy (7.0JJ × 17) |
| Wheels Rear | 17 in. alloy (7.0JJ × 17) |
| Tires Front | P215/50R17 93V all-season |
| Tires Rear | P215/50R17 93V all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.6 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 15.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,091 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline