2007 Mazda Mazda6 s Grand Touring 5MT
The 2007 Mazda Mazda6 s Grand Touring 5MT is a 212-hp 3.0-liter V6 sedan with a 5-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 24-valve V6 with VVT (Type AJV) |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 212 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 197 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve, hydraulic lifters |
| Bore and Stroke | 88.9 × 79.5 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed Manual |
| 1st Gear | 3.153 (38 mph **) |
| 2nd Gear | 1.842 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.258 (95 mph **) |
| 4th Gear | 0.947 (127 mph **) |
| 5th Gear | 0.733 (164 mph **) |
| Reverse | 3.002 |
| Final Drive | 4.133 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent, high-mount double wishbone, coil springs, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent, E-type multi-link, coil springs, stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 × 1.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.0 × 0.4 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in. alloy (7.0J × 18) |
| Wheels Rear | 18 in. alloy (7.0J × 18) |
| Tires Front | 215/45R18 93W all-season |
| Tires Rear | 215/45R18 93W all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.7 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 15.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,320 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline