2007 Mazda MAZDASPEED3 Base
The 2007 Mazda MAZDASPEED3 Base is a 263-hp 2.3-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 Turbo DISI (Direct Injection Spark Ignition) |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 263 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 3000 rpm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection (DISI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Differential Type | Mechanical LSD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed manual |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Vented disc (large diameter) |
| Rear Brake Disc | Disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" |
| Wheels Rear | 18" |