2007 Mazda MAZDASPEED6 Grand Touring
The 2007 Mazda MAZDASPEED6 Grand Touring is a 270-hp 2.3-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed manual and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Inline 4-Cylinder Turbocharged (DISI) |
| Displacement | 2.3 L |
| Boost Pressure | 15.6 psi |
| Horsepower | 270 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 3000 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 87.4 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection (DISI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Super LSD (Limited-Slip) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 3.538 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.238 (58 mph **) |
| 3rd Gear | 1.535 (84 mph **) |
| 4th Gear | 1.171 (111 mph **) |
| 5th Gear | 1.085 (119 mph **) |
| 6th Gear | 0.853 (152 mph **) |
| Reverse | 3.831 |
| Final Drive | 3.941 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (93 Octane) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone, coil springs |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link, coil springs |
| Front Stabilizer Bar | 24 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 23 mm |
| Turning Diameter | 36.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated 12.6 x 1.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid 12.4 x 0.4 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.0JJ x 18 |
| Wheels Rear | 7.0JJ x 18 |
| Tires Front | P215/45R18 |
| Tires Rear | P215/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 186.8 in |
| Width | 70.1 in |
| Height | 56.3 in |
| Wheelbase | 105.3 in |
| Front Track | 60.6 in |
| Rear Track | 60.6 in |
| Ground Clearance | 4.86 in |
| Cargo Volume | 12.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,618 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 54.7 in |
| Hip Room Rear | 54.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline