2008 Mazda CX-7 Grand Touring FWD
The 2008 Mazda CX-7 Grand Touring FWD is a 244-hp 2.3-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed electronically controlled sport at automatic; torque converter and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L MZR Direct Injection Spark Ignition (DISI) Turbocharged 16-valve inline 4-cylinder; DOHC; 4 valves per cylinder; camshaft chain; variable valve timing; aluminum block and head; forged crankshaft and connecting rods; balance shafts; air-to-air intercooler; 9.5:1 compression |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 244 hp @ 5,000 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 2500 rpm (SAE net) rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 16 valves (4 per cylinder); camshaft chain; variable valve timing |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Electronically Controlled Direct Injection (DISI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD (Front-Wheel Drive) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed electronically controlled Sport AT automatic; torque converter with electronic lock-up; manual sport shift mode |
| 1st Gear | 4.148 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.37 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.555 (100 mph **) |
| 4th Gear | 1.154 (134 mph **) |
| 5th Gear | 0.859 (180 mph **) |
| 6th Gear | 0.685 (226 mph **) |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.749 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (91 octane) recommended; regular unleaded acceptable (2008: re-programmed engine + new catalyst vs. prior model years) |
| Tank Capacity | 18.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut; coil spring; stabilizer bar; perimeter frame mounted through 6 rubber isolators |
| Rear Suspension | Independent multi-link (1 trailing arm + 2 lateral locating members per side); coil spring; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-piston; power-assisted |
| Front Brake Disc | 11.65" (296mm) diameter, 1.1" (28mm) thick; ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.9" (302mm) diameter, 0.7" (18mm) thick; ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18" x 7.5J aluminum alloy |
| Wheels Rear | 18" x 7.5J aluminum alloy |
| Tires Front | P235/60R18 H-rated all-season |
| Tires Rear | P235/60R18 H-rated all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184 in |
| Width | 73.7 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 63.5 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 29.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,710 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 36.4 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 55.8 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53 in |
** Theoretical max speed per gear at redline