2008 Mazda MAZDA3 s Sport HB 5MT
The 2008 Mazda MAZDA3 s Sport HB 5MT is a 156-hp 2.3-liter inline-4 sedan with a 5-speed manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC I4 16-valve with VVT and twin balance shafts (Type-L3X) |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 156 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 150 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, chain-driven, VVT |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.307 (36 mph **) |
| 2nd Gear | 1.842 (64 mph **) |
| 3rd Gear | 1.31 (90 mph **) |
| 4th Gear | 0.97 (122 mph **) |
| 5th Gear | 0.755 (156 mph **) |
| Reverse | 3.166 |
| Final Drive | 4.105 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut, coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link (E-type), coil springs and stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 36.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.0 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 6.5J x 17 |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 |
| Tires Front | P205/50 R17 V-rated all-season |
| Tires Rear | P205/50 R17 V-rated all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 176.8 in |
| Width | 69.5 in |
| Height | 57.7 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.4 in |
| Rear Track | 60 in |
| Ground Clearance | 4.8 in |
| Cargo Volume | 17.1 ft³ |
| Curb Weight | 2,930 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.1 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 53.8 in |
| Hip Room Rear | 52.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline