2008 Mazda Mazda5 Sport 5MT
The 2008 Mazda Mazda5 Sport 5MT is a 153-hp 2.3-liter with a 5-speed close-ratio manual and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve 4-cylinder (MZR L3X) with VVT; aluminum block and head; electronically-controlled fuel injection; variable induction system |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 153 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 148 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 4 valves per cylinder; mechanical lifters; variable intake valve timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronically-controlled sequential multi-port fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed close-ratio manual |
| 1st Gear | 3.307 (33 mph **) |
| 2nd Gear | 1.842 (60 mph **) |
| 3rd Gear | 1.31 (84 mph **) |
| 4th Gear | 0.97 (114 mph **) |
| 5th Gear | 0.755 (146 mph **) |
| Reverse | 3.166 |
| Final Drive | 4.388 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane minimum) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut; coil springs; telescopic double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link; coil springs; monotube shock absorbers; stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8" x 1.0" ventilated disc; power-assisted; ABS with EBD and Brake Assist |
| Rear Brake Disc | 11.9" x 0.4" solid disc; power-assisted |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 6.5J (alloy) |
| Wheels Rear | 17 x 6.5J (alloy) |
| Tires Front | P205/50R17 89V all-season (34 psi) |
| Tires Rear | P205/50R17 89V all-season (34 psi) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.5 in |
| Width | 69.1 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 44.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,417 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 56% / 44% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 40.7 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 52.9 in |
| Hip Room Rear | 58.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline