2008 Mazda Tribute i Grand Touring 2WD
The 2008 Mazda Tribute i Grand Touring 2WD is a 153-hp 2.3-liter inline-4 with a 4-speed automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 153 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 152 lb-ft @ 4250 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder (2 intake 35mm, 2 exhaust 30mm) |
| Bore and Stroke | 87.4 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | ORVR electronic multiport fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 4-speed automatic with overdrive |
| 1st Gear | 2.889 |
| 2nd Gear | 1.571 |
| 3rd Gear | 1 |
| 4th Gear | 0.698 |
| Reverse | 2.31 |
| Final Drive | 4.229 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded regular 87 octane |
| Tank Capacity | 16.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with coil springs, shock absorbers, and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Multi-link with dual lateral links, trailing arms, coil springs, and shock absorbers |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.9 in (302mm) ventilated disc; ABS w/ EBD and Brake Assist standard |
| Rear Brake Disc | 10 in drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16x7.0 in cast aluminum machined (new) |
| Wheels Rear | 16x7.0 in cast aluminum machined (new) |
| Tires Front | P235/70R16 BSW T-rated all-season |
| Tires Rear | P235/70R16 BSW T-rated all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.9 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 67.7 in |
| Wheelbase | 103.1 in |
| Front Track | 61.1 in |
| Rear Track | 60.4 in |
| Ground Clearance | 8.5 in |
| Approach Angle | 24.5° |
| Departure Angle | 28.8° |
| Cargo Volume | 29.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,300 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.4 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 53.4 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |