2009 Mazda Mazda6 s Grand Touring 6AT
The 2009 Mazda Mazda6 s Grand Touring 6AT is a 272-hp 3.7-liter V6 sedan with a 6-speed sport automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.7L DOHC 24-valve V6 with VVT |
| Displacement | 3.7 L |
| Horsepower | 272 hp @ 6,250 rpm |
| Torque | 269 lb-ft @ 4250 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, hydraulic lifters, VVT |
| Bore and Stroke | 95.5 x 86.7 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Multi-port electronic fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed Sport automatic with overdrive |
| 1st Gear | 4.148 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.37 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.555 (98 mph **) |
| 4th Gear | 1.154 (133 mph **) |
| 5th Gear | 0.859 (178 mph **) |
| 6th Gear | 0.685 (223 mph **) |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.329 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent high-mount double wishbone with coil springs and stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link with coil springs and stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 11.8 in |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.0 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 8JJ alloy |
| Wheels Rear | 18 x 8JJ alloy |
| Tires Front | P235/45R18 W-rated all-season |
| Tires Rear | P235/45R18 W-rated all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.7 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 62.4 in |
| Rear Track | 62.4 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 16.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,547 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57.3 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline