2010 Mazda Mazda5 Sport 5AT
The 2010 Mazda Mazda5 Sport 5AT is a 153-hp 2.3-liter with a 5-speed automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| Destination Charge | $920 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DOHC 16-valve 4-cylinder with VVT (Type L3X) |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 153 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 148 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, mechanical lifters |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronically-controlled fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed automatic with overdrive and manual mode |
| 1st Gear | 3.62 (35 mph **) |
| 2nd Gear | 1.925 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.285 (98 mph **) |
| 4th Gear | 0.933 (135 mph **) |
| 5th Gear | 0.692 (181 mph **) |
| Reverse | 3.405 |
| Final Drive | 3.863 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson struts |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated, 11.8 x 1.0 in |
| Rear Brake Disc | Solid, 11.9 x 0.4 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17" x 6.5J Alloy |
| Wheels Rear | 17" x 6.5J Alloy |
| Tires Front | P205/50 R17 |
| Tires Rear | P205/50 R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 181.5 in |
| Width | 69 in |
| Height | 64.2 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 60.2 in |
| Rear Track | 59.6 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 44.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,479 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57% / 43% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.7 in |
| Headroom Rear | 39.4 in |
| Legroom Front | 40.7 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 52.9 in |
| Hip Room Rear | 58.3 in |
** Theoretical max speed per gear at redline