2010 Mazda Mazda6 i Grand Touring 5AT
The 2010 Mazda Mazda6 i Grand Touring 5AT is a 170-hp 2.5-liter sedan with a 5-speed sport automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve 4-cylinder (MZR) with VVT; aluminum block and head; multi-port sequential fuel injection; counter-rotating balance shafts |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 170 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 167 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,200 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 4 valves per cylinder; variable intake valve timing (VVT) |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Multi-port electronically controlled sequential fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed Sport automatic with Active Adaptive Shift (AAS) and SKYACTIV manual-shift mode |
| 1st Gear | 3.62 (35 mph **) |
| 2nd Gear | 1.925 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.285 (98 mph **) |
| 4th Gear | 0.933 (135 mph **) |
| 5th Gear | 0.692 (182 mph **) |
| Reverse | 3.405 |
| Final Drive | 3.863 |
| Fuel Economy | |
| City | 21 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane minimum) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent double wishbone; coil springs; cylindrical double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent E-type multi-link; coil springs; cylindrical double-acting shock absorbers; stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.8" ventilated disc; power-assisted; ABS with EBD |
| Rear Brake Disc | 11.0" solid disc; power-assisted |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0JJ (alloy) |
| Wheels Rear | 17 x 7.0JJ (alloy) |
| Tires Front | P215/55R17 V-rated all-season (32 psi) |
| Tires Rear | P215/55R17 V-rated all-season (32 psi) |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.7 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 57.9 in |
| Wheelbase | 109.8 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 62.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 16.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,309 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.5 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 57.3 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.1 in |
| Hip Room Rear | 55.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline