2010 Mazda MAZDASPEED3 Sport
The 2010 Mazda MAZDASPEED3 Sport is a 263-hp 2.3-liter turbocharged inline-4 with a 6-speed mt and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DISI Turbocharged 16-Valve I4 |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 263 hp @ 5,500 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 3000 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VVT |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed MT |
| 1st Gear | 3.214 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 1.913 (62 mph **) |
| 3rd Gear | 1.366 (87 mph **) |
| 4th Gear | 1.025 (117 mph **) |
| 5th Gear | 0.948 (126 mph **) |
| 6th Gear | 0.79 (151 mph **) |
| Reverse | 3.456 |
| Final Drive | 4.187 |
| Fuel Economy | |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 Octane) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Turning Diameter | 36.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.6" Ventilated |
| Rear Brake Disc | 11.02" Solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 x 7.5J |
| Wheels Rear | 18 x 7.5J |
| Tires Front | P225/40R18 |
| Tires Rear | P225/40R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 177.6 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 57.5 in |
| Wheelbase | 103.9 in |
| Front Track | 60.4 in |
| Rear Track | 60 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Cargo Volume | 17 ft³ |
| Curb Weight | 3,245 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.9 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 42 in |
| Legroom Rear | 36.2 in |
| Shoulder Room Front | 54.9 in |
| Shoulder Room Rear | 54 in |
| Hip Room Front | 53.7 in |
| Hip Room Rear | 52.2 in |
** Theoretical max speed per gear at redline