2010 Mazda Tribute s Grand Touring 2WD 6AT
The 2010 Mazda Tribute s Grand Touring 2WD 6AT is a 240-hp 3.0-liter V6 with a 6-speed automatic and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L DOHC 24-valve iVCT V6 with Variable Valve Timing; variable induction system; aluminum block and head; Flex Fuel compatible (regular 87 or E85); coil-on-plug ignition; ULEV II / Tier 2 Bin 4 |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 240 hp @ 6,550 rpm |
| Torque | 223 lb-ft @ 4300 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 24 valves (4 per cylinder); iVCT; 35mm intake / 30mm exhaust valve head diameter |
| Bore and Stroke | 88.9 x 79.5 mm (3.50 x 3.13 in) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | ORVR (sequential port fuel injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-speed automatic with overdrive |
| 1st Gear | 4.584 |
| 2nd Gear | 2.964 |
| 3rd Gear | 1.912 |
| 4th Gear | 1.446 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.746 |
| Reverse | 2.94 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded, regular 87 octane; E85 Flex Fuel compatible |
| Tank Capacity | 17.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with coil springs; nitrogen gas-charged twin-tube shock absorbers; stabilizer bar; rack-and-pinion Electric Power Assist Steering (EPS); variable speed-sensing assist; 17.5:1 steering ratio; 2.96 turns lock-to-lock |
| Rear Suspension | Independent multi-link with dual lateral links, trailing arms; coil springs; nitrogen gas-charged twin-tube shock absorbers; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.9" (302mm) ventilated disc; 4-channel ABS with EBD; Dynamic Stability Control (DSC); Traction Control (TCS); Roll Stability Control (RSC) |
| Rear Brake Disc | 10" (254mm) drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 7.0 cast aluminum machined alloy |
| Wheels Rear | 16 x 7.0 cast aluminum machined alloy |
| Tires Front | P235/70R16 BSW All-Season T-rated; 32 psi; spare: T145/90 R17 mini-spare |
| Tires Rear | P235/70R16 BSW All-Season T-rated; 32 psi; spare: T145/90 R17 mini-spare |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.9 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 67.9 in |
| Wheelbase | 103.1 in |
| Front Track | 60.7 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 8.4 in |
| Approach Angle | 19.4° |
| Departure Angle | 28.3° |
| Cargo Volume | 31.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,396 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.2 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |