2010 Mazda Tribute HEV Touring 2WD CVT
The 2010 Mazda Tribute HEV Touring 2WD CVT is a 177-hp 2.5-liter with a continuously variable transmission and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve iVCT 4-cylinder Atkinson Cycle with Variable Valve Timing; combined with electric motor (hybrid system); coil-on-plug ignition; aluminum block and head; SULEV / Tier 2 Bin 3; no conventional alternator or starter |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 177 hp |
| Torque | 136 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC; 16 valves (4 per cylinder); iVCT; 35mm intake / 30mm exhaust valve head diameter |
| Bore and Stroke | 88.9 x 100.1 mm (3.5 x 3.94 in) |
| Compression Ratio | 12.3:1 (Atkinson Cycle) |
| Injection Type | ORVR (sequential port fuel injection) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Continuously Variable Transmission (CVT/eCVT — hybrid electric drive) |
| Final Drive | 3.04 |
| Fuel Economy | |
| City | 34 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded, regular 87 octane |
| Tank Capacity | 15.1 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with coil springs; nitrogen gas-charged twin-tube shock absorbers; stabilizer bar; rack-and-pinion Electric Power Assist Steering (EPS); variable speed-sensing assist; 17.5:1 steering ratio; 2.96 turns lock-to-lock |
| Rear Suspension | Independent multi-link with dual lateral links, trailing arms; coil springs; nitrogen gas-charged twin-tube shock absorbers; stabilizer bar |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.9" (302mm) ventilated disc; regenerative braking; 4-channel ABS with EBD; Dynamic Stability Control (DSC); Traction Control (TCS); Roll Stability Control (RSC) |
| Rear Brake Disc | 10" (254mm) drum |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16 x 7.0 cast aluminum machined alloy |
| Wheels Rear | 16 x 7.0 cast aluminum machined alloy |
| Tires Front | P235/70R16 BSW All-Season T-rated; 35 psi; spare: T165/80D17 mini-spare |
| Tires Rear | P235/70R16 BSW All-Season T-rated; 35 psi; spare: T165/80D17 mini-spare |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 174.9 in |
| Width | 71.1 in |
| Height | 70 in |
| Wheelbase | 103.1 in |
| Front Track | 60.7 in |
| Rear Track | 60.2 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 19.5° |
| Departure Angle | 27.7° |
| Cargo Volume | 30.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,676 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.4 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 41.6 in |
| Legroom Rear | 35.6 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 49.1 in |