2011 Mazda CX-7 i Sport FWD
The 2011 Mazda CX-7 i Sport FWD is a 161-hp 2.5-liter with a 5-speed sport at and front-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L DOHC 16-valve 4-cylinder with VVT |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 161 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 161 lb-ft @ 3500 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4-valve, chain-driven, VVT |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| Injection Type | Electronically Controlled Port Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-Speed Sport AT |
| 1st Gear | 3.62 (40 mph **) |
| 2nd Gear | 1.925 (75 mph **) |
| 3rd Gear | 1.285 (112 mph **) |
| 4th Gear | 0.933 (155 mph **) |
| 5th Gear | 0.692 (209 mph **) |
| Reverse | 3.405 |
| Final Drive | 3.863 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 16.4 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut, coil spring, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link, coil spring, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated, 296 mm dia., 28 mm thick |
| Rear Brake Disc | Ventilated, 302 mm dia., 18 mm thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 x 7.0J |
| Wheels Rear | 17 x 7.0J |
| Tires Front | P215/70R17 |
| Tires Rear | P215/70R17 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.3 in |
| Width | 73.7 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 64.1 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 29.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,496 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 36.4 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 55.8 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53 in |
** Theoretical max speed per gear at redline