2011 Mazda CX-7 s Grand Touring AWD
The 2011 Mazda CX-7 s Grand Touring AWD is a 244-hp 2.3-liter turbocharged with a 6-speed sport at and all-wheel drive.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L DISI Turbocharged 16-valve 4-cylinder |
| Displacement | 2.3 L |
| Horsepower | 244 hp @ 5,000 rpm |
| Torque | 258 lb-ft @ 2500 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4-valve, chain-driven, VVT |
| Bore and Stroke | 87.5 x 94.0 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Injection Type | Electronically Controlled Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Differential Type | Active Torque Split AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Sport AT |
| 1st Gear | 4.148 (37 mph **) |
| 2nd Gear | 2.37 (65 mph **) |
| 3rd Gear | 1.555 (100 mph **) |
| 4th Gear | 1.154 (134 mph **) |
| 5th Gear | 0.859 (181 mph **) |
| 6th Gear | 0.685 (226 mph **) |
| Reverse | 3.393 |
| Final Drive | 3.749 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Premium (91-93 Octane) |
| Tank Capacity | 18.2 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut, coil spring, stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent multi-link, coil spring, stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated, 296 mm dia., 28 mm thick |
| Rear Brake Disc | Ventilated, 302 mm dia., 18 mm thick |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 7.5J |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J |
| Tires Front | P235/55R19 |
| Tires Rear | P235/55R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.3 in |
| Width | 73.7 in |
| Height | 64.8 in |
| Wheelbase | 108.3 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 63.5 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Cargo Volume | 29.9 ft³ |
| Curb Weight | 4,001 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 36.4 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 55.8 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53 in |
** Theoretical max speed per gear at redline