2011 Mazda Mazda2 Touring 5MT
The 2011 Mazda Mazda2 Touring 5MT is a 100-hp 1.5-liter with a 5-speed manual and front-wheel drive. It starts at $15,635 MSRP.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $15,635 ($22,594 *) |
| Engine | |
| Engine Type | 1.5L DOHC 16-valve 4-cylinder with VVT |
| Displacement | 1.5 L |
| Horsepower | 100 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 98 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,300 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 valves per cylinder, VVT |
| Bore and Stroke | 78.0 x 78.4 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Electronically-controlled fuel injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 5-speed manual |
| 1st Gear | 3.416 (33 mph **) |
| 2nd Gear | 1.842 (61 mph **) |
| 3rd Gear | 1.29 (87 mph **) |
| 4th Gear | 0.972 (115 mph **) |
| 5th Gear | 0.775 (145 mph **) |
| Reverse | 3.214 |
| Final Drive | 3.85 |
| Fuel Economy | |
| City | 29 MPG |
| Highway | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Regular unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 11.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut |
| Rear Suspension | Torsion beam axle |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 10.15 in |
| Rear Brake Disc | Leading/trailing drum, 8.0 in |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 15 x 6.0J alloy |
| Wheels Rear | 15 x 6.0J alloy |
| Tires Front | P185/55R15 all-season |
| Tires Rear | P185/55R15 all-season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 155.5 in |
| Width | 66.7 in |
| Height | 58.1 in |
| Wheelbase | 98 in |
| Front Track | 58.1 in |
| Rear Track | 57.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 13.3 ft³ |
| Curb Weight | 2,306 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 61.3% / 38.7% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 37 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 33 in |
| Shoulder Room Front | 52.8 in |
| Shoulder Room Rear | 51.2 in |
* Amount adjusted for inflation to 2026 dollars
** Theoretical max speed per gear at redline