2017 Genesis G90 3.3T Premium AWD
The 2017 Genesis G90 3.3T Premium AWD is a 365-hp 3.3-liter twin-turbocharged V6 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $70,600 MSRP and is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $70,600 |
| MSRP with Destination | $71,550 |
| Destination Charge | $950 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 24-valve V6 Twin Turbo, Dual CVVT, GDI, VIS |
| Displacement | 3.3 L |
| Horsepower | 365 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 376 lb-ft @ 1300–4500 rpm (premium fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve |
| Bore and Stroke | 92.0 x 83.8 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (HTRAC) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic with SHIFTRONIC and Lock-Up Torque Converter |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.538 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium |
| Tank Capacity | 21.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | 5-link with Genesis Adaptive Control Suspension, Electronic Damping Control |
| Rear Suspension | 5-link with Genesis Adaptive Control Suspension, Electronic Damping Control |
| Front Stabilizer Bar | 25 mm solid |
| Rear Stabilizer Bar | 17 mm solid |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.4 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in. multi-spoke chrome alloy (19×8.5J) |
| Wheels Rear | 19 in. multi-spoke chrome alloy (19×9.5J) |
| Tires Front | P245/45R19 |
| Tires Rear | P275/40R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 204.9 in |
| Width | 75.4 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 124.4 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Cargo Volume | 15.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,784 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 46.3 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.9 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 55 in |