2017 Genesis G90 5.0 Ultimate AWD
The 2017 Genesis G90 5.0 Ultimate AWD is a 420-hp 5.0-liter V8 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $72,200 MSRP and is rated at 18 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $72,200 |
| MSRP with Destination | $73,150 |
| Destination Charge | $950 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 32-valve V8, Dual CVVT, GDI, TIS |
| Displacement | 5 L |
| Horsepower | 420 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 383 lb-ft @ 5000 rpm (premium fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC 32-valve |
| Bore and Stroke | 96.0 x 87.0 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD (HTRAC) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed Automatic with SHIFTRONIC and Lock-Up Torque Converter |
| 1st Gear | 3.795 |
| 2nd Gear | 2.473 |
| 3rd Gear | 1.613 |
| 4th Gear | 1.177 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.831 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.571 |
| Reverse | 2.467 |
| Final Drive | 3.538 |
| Fuel Economy | |
| City | 15 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 18 MPG |
| Recommended Fuel | Premium |
| Tank Capacity | 21.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | 5-link with Genesis Adaptive Control Suspension, Electronic Damping Control |
| Rear Suspension | 5-link with Genesis Adaptive Control Suspension, Electronic Damping Control |
| Front Stabilizer Bar | 25 mm solid |
| Rear Stabilizer Bar | 17 mm solid |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.8 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.4 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 in. multi-spoke chrome alloy (19×8.5J) |
| Wheels Rear | 19 in. multi-spoke chrome alloy (19×9.5J) |
| Tires Front | P245/45R19 |
| Tires Rear | P275/40R19 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 204.9 in |
| Width | 75.4 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 124.4 in |
| Front Track | 64.6 in |
| Rear Track | 64.5 in |
| Cargo Volume | 15.7 ft³ |
| Curb Weight | 4,905 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 46.3 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 57.9 in |
| Hip Room Front | 56.5 in |
| Hip Room Rear | 55 in |