2019 Genesis G80 3.3T RWD
The 2019 Genesis G80 3.3T RWD is a 365-hp 3.3-liter twin-turbocharged with an 8-speed electronic automatic and rear-wheel drive. It is rated at 20 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Engine | |
| Engine Type | 3.3L Twin-Turbocharged DOHC 24-valve V-6 with D-CVVT; aluminum block and heads; gasoline direct injection; Tuned Intake System (TIS) |
| Displacement | 3.3 L |
| Horsepower | 365 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 376 lb-ft @ 1300-4500 rpm (premium fuel) rpm |
| Valvetrain | DOHC; 4 valves per cylinder; D-CVVT |
| Bore and Stroke | 92.0 x 87.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI); twin-scroll turbochargers |
| Drivetrain | |
| Drive Type | RWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed electronic automatic (8AT) with SHIFTRONIC manual-shift mode |
| 1st Gear | 3.665 |
| 2nd Gear | 2.396 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.19 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.826 |
| 7th Gear | 0.643 |
| 8th Gear | 0.556 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.909 |
| Fuel Economy | |
| City | 17 MPG |
| Highway | 24 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Premium unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 20.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent 5-link; high-performance gas shock absorbers; hollow stabilizer bar |
| Rear Suspension | Independent 5-link; high-performance gas shock absorbers; solid stabilizer bar |
| Front Stabilizer Bar | Yes (hollow) |
| Rear Stabilizer Bar | Yes (solid) |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 14.2" ventilated disc; 4-piston; power-assisted |
| Rear Brake Disc | 13.0" ventilated disc; single floating piston; power-assisted |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.5J (Sport Design) |
| Wheels Rear | 19 x 9.0J (Sport Design) |
| Tires Front | P245/40R19 A/S |
| Tires Rear | P275/35R19 A/S |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 196.5 in |
| Width | 74.4 in |
| Height | 58.3 in |
| Wheelbase | 118.5 in |
| Front Track | 63.8 in |
| Rear Track | 64.3 in |
| Cargo Volume | 15.3 ft³ |
| Curb Weight | 4,519 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 41.1 in |
| Headroom Rear | 38.2 in |
| Legroom Front | 45.7 in |
| Legroom Rear | 35 in |
| Shoulder Room Front | 58.3 in |
| Shoulder Room Rear | 57.1 in |