2022 Genesis G70 2.0T Standard AWD
The 2022 Genesis G70 2.0T Standard AWD is a 252-hp 2.0-liter turbocharged inline-4 with an 8-speed automatic and all-wheel drive. It starts at $39,625 MSRP and is rated at 23 mpg combined.
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $39,625 |
| MSRP with Destination | $40,670 |
| Destination Charge | $1,045 |
| Engine | |
| Engine Type | Turbocharged I4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 252 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 1400-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve GDI |
| Bore and Stroke | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-speed automatic |
| 1st Gear | 3.964 |
| 2nd Gear | 2.468 |
| 3rd Gear | 1.61 |
| 4th Gear | 1.176 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.832 |
| 7th Gear | 0.652 |
| 8th Gear | 0.565 |
| Reverse | 2.273 |
| Final Drive | 3.727 |
| Fuel Economy | |
| City | 20 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 23 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | McPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link (5-link) |
| Front Stabilizer Bar | Hollow type |
| Rear Stabilizer Bar | Solid type |
| Turning Diameter | 37.7 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | 1-piston floating |
| Front Brake Disc | 12.6 in ventilated disc (320mm) |
| Rear Brake Disc | 12.4 in solid disc (314mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18x8.0J |
| Wheels Rear | 18x8.0J |
| Tires Front | P225/45R18 |
| Tires Rear | P225/45R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 55.1 in |
| Wheelbase | 111.6 in |
| Front Track | 62.8 in |
| Rear Track | 64.3 in |
| Ground Clearance | 5.1 in |
| Cargo Volume | 10.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,699 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 42.6 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 56.3 in |
| Shoulder Room Rear | 54.6 in |